19.05.2026

IX Kongres Biometanu w Warszawie

W dniach 18 – 19 maja 2026 odbyła się w Warszawie kolejna edycja Kongresu Biometanu, jednego z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń branżowych, w którym aktywny udział wzięli przedstawiciele ORLEN Biometan: Jan Pajek, Prezes Zarządu oraz Kacper Pietrusiński, Wiceprezes Zarządu, a także Leszek Kaczan i Orest Nazaruk – Doradcy Zarządu. W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele ORLEN S.A. – dr Sławomir Łazarski, Dyrektor Biura Rozwoju Biogazu i Biometanu oraz Paweł Nowak, Kierownik Działu Obrotu Biogazem i Biometanem.

Wydarzenia zgromadziło kilkuset uczestników – przedstawicieli sektora energetycznego, transportowego, rolno‑spożywczego, inwestorów, administracji publicznej oraz dostawców technologii, a wystąpienia i komentarze przedstawicieli GK ORLEN podkreśliły zaangażowanie koncernu w rozwój nowoczesnych, niskoemisyjnych paliw i infrastruktury przyszłości.

Dyrektor Sławomir Łazarski przedstawił perspektywę Grupy ORLEN dotyczącą rozwoju rynku biometanu w Polsce, wskazując zarówno jego potencjał, jak i kluczowe bariery inwestycyjne. Zaprezentował także stan zaawansowania projektu biometanowni w Głąbowie.

Paweł Nowak z kolei omówił realizację projektu LAPIS, który zakłada budowę infrastruktury do sprzedaży bioLNG, podkreślając znaczenie biometanu w dekarbonizacji sektora transportowego.

Podczas wydarzenia poruszono szereg zagadnień kluczowych dla rozwoju rynku jak certyfikacja instalacji, substratów i samego biometanu, a także zmiany w systemie wydawania gwarancji pochodzenia. Całość wydarzenia potwierdziła rosnącą rolę biometanu jako ważnego elementu transformacji energetycznej i budowania bezpieczeństwa energetycznego.

Warto również podkreślić, że spółka ORLEN Biometan została wyróżniona przez Magazyn Biomasa jako Partner Kongresu.

Zdjęcia: Archiwum Magazynu Biomasa